Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - Godzina Łaski

W środę 8 grudnia przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.
Zapraszamy w tym dniu do udziału we Mszach św. o godz. 8.00, 16.30 w intencji Dzieci Maryi oraz o godz. 18.00.
W tym dniu nie będzie rorat, ale dzieci zapraszamy na godz. 16.30.
Kolekta uroczystości będzie przeznaczona na potrzeby parafii.
W tym dniu kończy się Rok św. Józefa, dlatego na każdej Mszy św. zawierzymy naszą parafii św. Józefowi.
W tym dniu też od godz. 12.00 do 13.00 będzie w kościele trwała adoracja Najświętszego Sakramentu jako „Godzina Łaski” dla świata. Zapraszamy do modlitwy.

 

GODZINA ŁASKI

Matka Boża, objawiając się w Święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 r., pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech powiedziała: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”.

Wyjazd lektorów na rekolekcje do Lasek, 3-5.12.2021

W piątek 3 grudnia br. o godz. 8.30 sprzed kościoła nastąpi wyjazd grupy lektorskiej z ks. proboszczem na 3-dniowe rekolekcje Słowa Bożego do Lasek koło Warszawy, do znanego w całej Polce ośrodka wychowawczego dla niewidomych. Powrót nastąpi w niedzielę po południu. Wspomniane Ośrodek założyła bł. Matka Elżbieta Róża Czacka beatyfikowana w Warszawie 12 września br. razem z bł. Prymasem Tysiąclecia kard. Stefanem Wyszyńskim.

Z racji wyjazdu lektorów z ks. proboszczem nie będzie w piątek 3 grudnia wieczornej modlitwy w kościele o przezwyciężenie zła w parafii.

 

PROGRAM REKOLEKCJI

Rekolekcje w rytmie lectio divina

Laski, 03 ‒ 05.12.2021 r.

Panie, abym przejrzał (Mk 10, 46‒52)

Rekolekcje prowadzi ks. prob. Franciszek Koenig

 

PIĄTEK, 3 grudnia 2021 r.

Godz. 8.30 Wyjazd z Rusinowic do Warszawy

Godz. 12.00 Nawiedzenie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

Godz. 14.00 Nawiedzenie Archikatedry św. Jana w Warszawie (grób bł. kard. Wyszyńskiego)

Godz. 16.30 Przyjazd do Lasek

Godz. 17.00 Msza święta (recytowana)

Godz. 17.30 Obiadokolacja

Godz. 19.00 ROZPOCZĘCIE REKOLEKCJI

Przybądź Duchu, Stworzycielu …

Wprowadzenie do modlitwy Słowem Bożym i metody lectio divina

Godz. 19.30 MEDYTACJA I

Wprowadzenie – adoracja Najświętszego Sakramentu – czas lectio divina

SOBOTA, 4 grudnia 2021 r.

Godz. 7.45 Jutrznia

Godz. 8.15 Śniadanie

Godz. 9.30 MEDYTACJA II

Wprowadzenie – adoracja Najświętszego Sakramentu – czas lectio divina

Godz. 11.30 MSZA ŚWIĘTA

Godz. 12.30 Obiad

Czas odpoczynku

Godz. 13.30 Zwiedzanie Lasek (Grób bł. M. E. Czackiej, Koronka do Miłosierdzia Bożego)

Cmentarz (Droga krzyżowa)

Godz. 16.00 Kawa

Godz. 16.30 MEDYTACJA III

Wprowadzenie – adoracja Najświętszego Sakramentu – lectio divina

Godz. 18.00 Kolacja

Godz. 19.30 Film

NIEDZIELA, 5. grudnia 2021 r.

Godz. 7.45 Jutrznia

Godz. 8.15 Śniadanie

Godz. 9.30 MEDYTACJA IV

Wprowadzenie – adoracja Najświętszego Sakramentu – czas lectio divina

Godz. 11.30 MSZA ŚWIĘTA

Godz. 12.30 Obiad

Godz. 13.00 Wyjazd z Lasek – powrót do Rusinowic

 

Zaproszenie do udziału w roratach

Od poniedziałku 29 listopada br. serdecznie zapraszamy do udziału w tradycyjnych roratach.

Roraty dla dzieci będą odprawiane codziennie o godz. 17.00, w środę o 16.30, a w sobotę o godz. 8.00. Prosimy, by dzieci przynosiły lampiony (w zakrystii można nabyć lampiony po 25 zł).

Roraty dla dorosłych będą odprawiane w poniedziałki i środy o godz. 7.00. Poprzedzi je śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP o godz. 6.35. W tym roku będziemy rozważać Skład Apostolski „Wierzę w Boga”.

Roraty dla młodzieży i pracujących będą odprawione w piątki 10 i 17 grudnia br. o godz. 19.00.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

W naszej parafii ropoczyna się dzieło rozprowadzania świec jako Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świece te będą rozprowadzane po Mszach świętych u wyjścia z kościoła przez Parafialny Zespół Caritas.

Duża świeca kosztuje 15 złotych, a mała 7 złotych.

Oprócz świec można także nabywać opłatki wigilijne za dobrowolną ofiarę. W tym roku duże opłatki są pakowane w pczce po 5 sztuk. Małe opłatki są pakowane po 2 sztuki.

Serdecznie zachęcamy do udziału w świątecznych dziełach charytatywnych.

Wyjazd dzieci w pielgrzymce do Czernej

Nabożeństwa różańcowej w październiku, oprócz wielu wyproszonych przez wstawiennictwo Maryi łask, przyniosły nam zwycięzców w corocznym konkursie na obecność podczas różańca. Dzieci i młodzież przez cały październik zbierali obrazki z których potem tworzyli list do Matki Bożej. Ten list, czyli planszę z obrazkami, potem zbieraliśmy i tak stworzyła się grupa 23 osób, które w ramach nagrody za gorliwe uczestnictwo i wypełnione plansze, pojechała 27 listopada br. na pielgrzymkę do klasztoru karmelitańskiego w Czernej. Dla naszej parafii rodzina karmelu i jej duchowość stanowią szczególnie ważny punkt pobożności, ponieważ w każdy poniedziałek modlimy się przez wstawiennictwo Matki Bożej Szkaplerznej i raz w roku obchodzimy odpust ku Jej czci. I tak o godzinie 7.00 wyjechaliśmy z Rusinowic, żeby w okolicach godz. 9.00 być w Czernej. Tam uczestniczyliśmy w Eucharystii odprawianej w intencji naszej parafii i w intencji uczestników pielgrzymki, a następnie jeden z braci karmelitów oprowadził nas po klasztorze i opowiedział jego historie. Na koniec nastąpiło uroczyste przyjęcie szkaplerza przez aż jedenastu naszych parafian. Następnym punktem był obiad w domu pielgrzyma, a tuż po nim przeszliśmy trasą Drogi Krzyżowej po okolicznych wzgórzach. Cały czas towarzyszyła nam dobra pogoda i piękne widoki.

Dziękując raz jeszcze wszystkim uczestnikom pielgrzymki, a szczególnie dzieciom i młodzieży, którzy tak gorliwie uczestniczyli w różańcu, zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w roratach. Najlepszą nagrodą za to uczestnictwo będzie dobre przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia i przyjścia Pana Jezusa, ale dla najgorliwszych będzie przewidziana także nagroda w postaci kolejnej pielgrzymki.

Zachęcajmy i mobilizujmy siebie nawzajem, a także naszych najmłodszych parafian, do pięknego uczestnictwa w roratach.

Nowy błogosławiony - ks. Jan Macha

W sobotę 20 listopada br. o godz. 10.00 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach miała miejsce beatyfikacja ks. Jana Machy, męczennika II wojny światowej.

W naszym kościele można jeszcze zakupić nowe wydanie "Gościa Extra". Jest on poświęcony właśnie osobie ks. Jana Machy. Cena wynosi 10 zł.

Również w nowym numerze "Gościa Niedzielnego" jako dodatek dołączony jest film o nowym błogosławionym pt. "Bez jednego drzewa las lasem zostanie". Zapraszamy do jego nabycia.

W Roku św. Józefa - "Akatyst ku czci św. Józefa"

Z okazji trwającego Roku św. Józefa w niedzielę 14 listopada o godz. 14.45 w naszym kościele odprawiliśmy specjalne nabożeństwo ku czci św. Józefa z udziałem Chóru Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary z Lublińca pod dyrekcją Dominiki Sowy. Chór wykonał "Akatyst ku czci św. Józefa"

Dziękujemy chórowi za tę duchową ucztę i dziękujemy parafianom, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu.

Uroczystość 35. rocznicy poświęcenia kościoła, 31.10.2021

W niedzielę 31 października br. przeżywaliśmy jako parafia radosną uroczystość 35. rocznicy poświęcenia naszego kościoła. Z tej okazji już w sobotę 30 października, niejako na rozpoczęcie naszego świętowania, odprawiliśm y nabożeństwo różańcowe ubogacone śpiewem chóru studentów muzykologii Uniwersytetu Opolskiego pod dyrekcją Eweliny Szendzielorz. W niedzielę 31 października centralnym momentem naszego dziękczynienia była uroczysta suma sprawowana za wszystkich parafian, za budowniczych i ofiarodawców naszego kościoła, a także za zmarłych budowniczych i zmarłych kapłanów.

Kaznodzieją uroczystości będzie pochodzący z Sadowa ks. Jan Janiczek, proboszcz Parafii św. Pawła w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu. Oto krótla relacja fotograficzna udostępniona przez p. B. Dziembała i M. Szulca.

 


 

Ujednolicenie tekstów modlitw

Zgodnie ze wskazaniami konferencji Episkopatu Polski wprowadza się w całej Polsce ujednolicone brzmienie modlitw i litanii. W naszej parafii z dniem 26 września br. również wprowadzamy poprawne brzmienie modlitw związanych z różańcem i Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Oto poprawne wersje tekstowe:

OJCZE NASZ (MODLITWA PAŃSKA)

Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.

ZDROWAŚ MARYJO (POZDROWIENIE ANIELSKIE)

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

AKT STRZELISTY

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

POD TWOJĄ OBRONĘ

Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj.

KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata

Dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem.

O Krwi i Wodo, któraś wypłynęła z Najświętszego Serca Jezusowego jako zdrój Miłosierdzia dla nas – ufam Tobie.

 

Beatyfikacja - Numer specjalny "Gościa Niedzielnego" - Prymas i Róża

W kościele na stojaku z prasą katolicką można już zakupić spejcalny numer "Gościa Niedzielnego" pt. "Prymas i Róża". Jest on poświęcony Prymasowi Tysiąclecia kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Matce Elżbiecie Róży Czackiej, którzy 12 września br. zostali obłoszeni błogosławionymi. Proponowany numer specjalny przedstawia historię i życia oraz wkład w życie Kościoła w XX w. Jego cena wynosi 10 złotych. Serdecznie zachęcamy do jego nabycia.

Pielgrzymka do Kalwarii Pacławskiej, Komańczy i Dębowca przeszła do historii

W dniach od 23 do 25 sierpnia br. odbyła się pielgrzymka Róż różańcowych. do Kalwarii Pacławskiej, Przemyśla, Komańczy i Dębowca. Pielgrzymka miała związek ze zbliżającą się beatyfikacją Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który przez rok był przetrzymywany w klasztorze Sióstr Nazaretanek właśnie w Komańczy. Pielgrzymce towarzyszył przewodnik p. Krzysztof Stadnik.

Zachęcamy do zobaczenia relacji fotograficznej z pielgrzymki w galerii: Relacja fotograficzna z pielgrzymki

Codziennie wieczorem o godz. 20.30 dzięki łączności internetowej można łączyć się we wspólne modlitwie różańcowej odmawianej przed obliczem Matki Bożej Kalwaryskiej w Kalwarii Pacławskiej, w Apelu Jasnogórskim oraz w zasłonieńciu cudowego obrazu. Serdecznie zapraszamy: Transmisja z Bazyliki lub Transmisja z Kalwarii Pacławskiej

Jubileusz 40-lecia sakry biskupiej ks. bp. Jana Wieczorka

W Uroczystość Wniebowzięcia NMP w diecezjalnym sanktaurium MB Pokornej w Rudach celebrowany był jubileusz 40-lecia przyjęcia sakry biskupiej przez Ks. Biskupa Seniora Jana Wieczorka.

W zaproszeniu do udziału w pielgrzymce Biskup Gliwicki Jan Kopiec napisał: "Kierując do Was, Drogie Siostry i Bracia Drodzy, niniejsze zaproszenie, pragnę również prosić o włączenie w swoje modlitwy Osobę Biskupa Jana Wieczorka, który dziękuje Bogu za 40 lat swojego posługiwania biskupiego. Mianowany w dniu 12 czerwca 1981 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II biskupem pomocniczym opolskim, święcenia biskupie przyjął na Górze Św. Anny 16 sierpnia tego roku z rąk biskupa opolskiego Alfonsa Nossola. Po blisko 11 latach, ten sam papież mianował go pierwszym biskupem nowej Diecezji Gliwickiej, której przewodził przez 20 lat. W jubileuszowej wdzięczności pragniemy wyrazić Dostojnemu Jubilatowi szczerą wdzięczność za wszelki trud w pasterskim posługiwaniu Ludowi Bożemu obu diecezji, do których posyłał Go Najwyższy Kapłan, nasz Zbawiciel".

Otoczmy zatem i w naszej parafii ks. Biskupa Jana Wieczorka naszą serdeczną modlitwą.

Módlmy się także za biskupa pomocniczego Andrzeja Iwaneckiego, który w tym samym dniu świętował 35 rocznicę przyjęcia święceń biskupich.

Odwołana dyspensa Ks. Biskupa i inne zmiany

Od niedzieli 13 czerwca br. możemy już w kościele zajmować połowę miejsc, czyli pomiędzy nami powinno zostawać jedno wolne miejsce. Do tak wyznaczonego limitu nie są wliczane osoby zaszczepione przeciw Covid-19.

W kościele nadal obowiązują maseczki.

Kolejne zmiany poszerzające limit do 75 procesnt wejdą w życie z dniem 26 czerwca br.

W związku ze zmianą przepisów przyszła niedziela 20 czerwca br. będzie ostatnią niedzielą z dodatkowo celebrowaną Mszą św. o godz. 9.30.

Będzie to też ostatnia niedziela, kiedy można będzie przyjąć Komunię św. w osobnych obrzędach o godz. 9.00 i 14.30.

Od niedzieli 27 czerwca msze będą już odprawiane według zwykłego układu niedzielnego o godz. 8.00, 11.00 i 15.30.

Dyspensa Ks. Biskupa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej zostaje zniesiona z dniem 20 czerwca br. Dlatego też zachęcamy do udziału we Mszach św. jako realizacji przykazania Bożego i kościelnego.

Pozostawiamy jednak nadal możliwość transmisji liturgii w internecie, przede wszystkim z myślą o osobach chorych.

Transmisja internetowa nabożeństw z naszego kościoła

Drodzy Parafianie i Goście odwiedzający naszą stronę.

Od odwołaniu dysponsy Księdza Biskupa odnośnie do udziału we Mszy świętej niedzielnej i świątecznej, serdecznie zachęcamy do udziału we Mszach św. jako realizacji przykazania Bożego i kościelnego. Pozostawiamy nadal możliwość trsnsmisji liturgii z naszego kościoła z myślą o osobach chorych i cierpiących.

Transmisję można zasadniczo oglądać pod następującymi adresami:
https://parafia-rusinowice.pl/1-transmisja-online oraz https://msze.live/parafia-znalezienia-krzyza-swietego-i-sw-katarzyny-rusinowice/

 

UWAGA

Transmisję można także oglądać na kanale YouTube pod adresem (kanał ten może być czasowo wyłączony):

Transmisja na YouTube

MODLITWA W DUCHOWEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ

Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie.

Miłuję Cię nade wszystko i pragnę zjednoczyć się z Tobą w mojej duszy.

Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mego serca.

Jednoczę się z Tobą jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie.

Amen.

 

Kropielnica bezdotykowa

W związku z trwającą pandemią koronawirusa nie można używać wody święconej w kropielnicach. Dlatego wzorem innych parafii została ustawiona w naszym kościele kropielnica bezdotykowa. Wystarczy podstawić rękę, a wówczas automat udzieli nam odpowiedniej ilości wody święconej, którą możemy się przeżegnać w momencie wejścia lub wyjścia z kościoła.