Niedziela 24 stycznia br. - Dniem solidarności z Chorwacją

Z racji na skutki tragicznego trzęsienie ziemi z końca grudnia 2020 roku, odpowiadając na prośbę Caritas Chorwacji oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Biskup Gliwicki Jan Kopiec ogłosił niedzielę 24 stycznia 2021 roku „Dniem solidarności z Chorwacją”. W jego ramach, podczas każdej Mszy Świętej, we wszystkich parafiach diecezji będziemy modlić się za poszkodowanych, a przed kościołami zostanie przeprowadzona na ten cel zbiórka do puszek.

Zaproszenie O. Zdzisława i jego Zgromadzenia

Ojciec Zdzisław Kupisiński SVD wraz z Jego Zgromadzeniem zapraszają nas do obchodu uroczystości ku czci św. Arnolda Janssena (15 stycznia), założyciela trzech zgromadzeń misyjnych: werbistów (SVD), sióstr misyjnych (SSpS) i sióstr klauzurowych (SSpSAP). W związku z tym zostało przygotowanych kilka refleksji video o wspólnym tytule „Znaleźć drogę w kryzysie. Uczymy się od św. Arnolda”. Werbiści i siostry SSpS analizują sytuację kryzysu obecne w dzisiejszym świecie, także pandemię koronawirusa, i pokazują jak św. Arnold radził sobie z kryzysami w swoim życiu. Niewątpliwie, jego przykład może być wzorem dla dzisiejszego świata i każdego chrześcijanina.

Od 13 stycznia jesteśmy zaproszeni na profil ich zgromadzenia na YouTube (www.youtube.com/werbisci) oraz Facebooku (www.facebook.com/misjonarze.werbisci). Odcinki będą prezentowane codziennie o godz. 9.00.

W związku ze zbliżającą się uroczystością założyciela Zgromadzenia, O. Zdzisław serdecznie pozdrawiam wszystkich Parafian. Szczęść Boże.

Transmisja internetowa nabożeństw z naszego kościoła

 

Drodzy Parafianie i Goście odwiedzający naszą stronę.

Wobec zaistniałej sytuacji rozowju empidemii i wobec wydanej przez Ks. Biskupa dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej niedzielnej i świątecznej, zachęcamy wszystkich do duchowego uczestnictwa we Mszach świętych oraz w nabożeństwach celebrowanych w naszym kościele dzięki transmisji internetowej. Przypominamy, że w ostatnim czasie nastąpiły zmiana serwera nadającego transmisję.

 

Obecnie transmisję można zasadniczo oglądać pod następującymi adresami:
https://parafia-rusinowice.pl/1-transmisja-online  lub  https://msze.live/parafia-znalezienia-krzyza-swietego-i-sw-katarzyny-rusinowice/

UWAGA

Od Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego transmisję można także oglądać na kanale YouTube pod adresem (kanał ten będzie istniał tylko przez kilka kolejnych dni):

https://www.youtube.com/watch?v=hUVAUemVHXw

 

MODLITWA W DUCHOWEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ

Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie.

Miłuję Cię nade wszystko i pragnę zjednoczyć się z Tobą w mojej duszy.

Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mego serca.

Jednoczę się z Tobą jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie.

Amen.

 

Aktualne rozporządzenia w związku z COVID-19

Drodzy Parafianie.

 

Zgodnie z rozporządzeniem rządu RP obowiązuje zmniejsza liczba osób mogących uczestniczyć w liturgii Mszy św. W naszym kościele jest to tylko 36 osób. Dlatego wchodząc do kościoła ponowie odliczamy się przekładając numerki u wejścia do kościoła i zajmujemy wyłącznie oznaczone miejsca. Pozostałe osoby pragnące uczestniczyć we Mszy św. muszą pozostać przed wejściem do kościoła.

 

W związku z tym dajmy pierwszeństwo w możliwości uczestniczenia we Mszy świętej rodzinom zamawiającym intencję.

 

Dla umożliwienia uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej większej liczbie parafian wprowadza się w niedzielę dodatkową mszę o godz. 9.30, a w okresie świątecznymn także o godz. 12.15 (do 10 stycznia włącznie).

Przypominamy, że aktualnie obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. Zachęcamy jednak do duchowego uczestnictwa we Mszach św. dzięki transmisji internetowej z naszego kościoła lub w transmisjach telewizyjnych.

Ograniczenia liczebne uczestników liturgrii dotyczą także mszy pogrzebowej oraz każdego innego nabożeństwa celebrowanego w naszym kościele.

Święta kościelne w 2021 r.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks prawa kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

 

 

 

Święta nakazane w 2021 roku

 

1 stycznia (piątek) – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
6 stycznia (środa) – Trzech Króli, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego
4 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
16 maja (niedziela) – Wniebowstąpienie Pańskie
23 maja (niedziela) – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki)
3 czerwca (czwartek) – Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
15 sierpnia (niedziela) – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (poniedziałek) – Uroczystość Wszystkich Świętych
25 grudnia (sobota) – Uroczystość Narodzenia Pańskiego

 

Pozostałe ważne święta w 2021 roku

 

Oprócz wymienionych powyżej świąt nakazanych obchodzone są również inne święta o głębokiej tradycji. W te święta wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych, jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii również w te dni.

 

2 lutego (wtorek) – Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej)
19 marca (piątek) – Uroczystość świętego Józefa
25 marca (czwartek) – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
5 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
24 maja (poniedziałek) – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła
29 czerwca (wtorek) – Uroczystość świętych Piotra i Pawła
8 grudnia (środa) – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
26 grudnia (niedziela) – Święto świętego Szczepana, pierwszego męczennika

 

Adwent rozpocznie się 28 listopada.

 

Rekolekcje ODDANIE 33, 29.11.2020-31.12.2020

CZYM SĄ REKOLEKCJE ODDANIE33?


Są to 33-dniowe rekolekcje przygotowujące do oddania się Panu Jezusowi przez Maryję. Na materiały składa się Słowo Boże, nauczanie Kościoła, teksty świętych i mistyków oraz przesłanie objawień Matki Bożej z Fatimy. Od 8 września do 10 października przeprowadzona została I edycja internetowych rekolekcji ODDANIE33. W projekt zaangażowało się kilkanaście stron oraz kanałów katolickich, pierwszy dzień rekolekcji miał ponad 500.000 wyświetleń. Organizatorzy otrzymali tysiące świadectw. Przygotowane materiały okazały się być konkretnym umocnieniem duchowym. Dlatego jako Różaniec do Granic chcemy pomóc organizatorom dotrzeć z tymi rekolekcjami do jak największej grupy osób i społeczności. Uroczystej Inauguracji Rekolekcji ODDANIE33 przewodniczyć będzie ks. abp Stanisław Gądecki - 29 listopada o godz. 10:00 w Katedrze Poznańskiej. Msza Święta będzie transmitowana w internecie.

OTO NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O PROJEKCIE ODDANIE33.

Zapoznajcie się z nimi, a następnie prześlijcie to zaproszenie dalej - wszelkimi możliwymi kanałami - do jak największej liczby osób! Dlaczego? Bo oddanie Jezusowi przez Maryję to ratunek na te czasy. Ratunek w Sercu Jezusa i Maryi. Organizatorzy otrzymali list poparcia od Ks. Abp Stanisława Gądeckiego. Materiały 33-dniowych rekolekcji posiadają Imprimatur oraz Nihil Obstat Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Projekt ODDANIE to 33 dni przygotowania do całkowitego oddania się Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem - Jezusowi. 29 listopada 2020 roku rozpoczyna się II ogólnopolska edycja  rekolekcji. Otrzymały one patronat Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Tygodnika Niedziela oraz Tygodnika Idziemy. Organizatorem rekolekcji jest Fundacja Tota Tua. Projekt jednoczy różne środowiska, ruchy oraz wspólnoty katolickie. Jako Różaniec do Granic pragniemy się włączyć w to wydarzenie, do tego zapraszamy każdego i każdą z Was.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W REKOLEKCJACH?

Można to zrobić na kilka sposobów:

1. na wszystkich stronach Różańca do Granic
Już teraz możecie znaleźć wszystki rozważania w formie pisemnej oraz audio. Dodatkowo od 29.11 - Codziennie rano gotowe materiały pojawią się na wszystkich stronach Różańca do Granic, czyli na:
a) Stronie www RdG>> https://rozaniecdogranic.pl/
b) Kanale Youtube RdG >>https://www.youtube.com/channel/UCM7i7hnwXS9Dj8...
c) Stronie RdG na Facebooku >> https://www.facebook.com/RozaniecDoGranic

2. NA ŻYWO >> na kanale Misjonarzy Świętej Rodziny

PLAN TRANSMISJI NA ŻYWO:

21:00 - APEL JASNOGÓRSKI z Jasnej Góry
21:15 - Medytacja rekolekcyjna na dany dzień
Około 21:30-21:45 - Różaniec (dla chętnych).

3. poprzez grupy na Whatsapp. Można też dołączyć do grup w aplikacji WHATSAPP, gdzie przez 33 dni, codziennie wieczorem będą wysyłane linki do rozważań na kolejny dzień. Do grup na Whatstapp można dołączyć tutaj >> https://oddanie33.pl/whatsapp (wystarczy dołączyć do jednej z podanych grup poprzez kliknięcie w link)

WPROWADZENIE: Ważne informacje duchowe oraz teologiczne na temat rekolekcji ODDANIE33 można znaleźć we wprowadzeniu do rekolekcji: https://oddanie33.pl/wprowadzenie

Najbliższe terminy rekolekcji ogólnopolskich są następujące:
a) od 29.11 - 31.12 (Uroczysty akt oddania: 1.01.2021)
b) od 1.01 - 02.02 (Uroczysty akt oddania: 2.02.2021)
c) od 20.02 - 24.03 (Uroczysty akt oddania: 25.03.2021)

Prośba o modlitwę

Drodzy Parafianie.

W najbliższych dniach będziemy modlić się szczególnie za naszych bliskich zmarłych. Jednak w tych trudnych dniach jesteśmy zaproszeni do ufnej modlitwy najpierw za wszystkich dotkniętych epidemią koronawirusa, a także o pokój i zgodę w naszej ojczyźnie.

Wielu naszych parafian dotkniętych jest bepośrednio epidemią. Ludzie chorują i cierpią. Lęk i strach towarzyszy wielu sercom. Dlatego módlmy się za wszystkich chorych i dotkniętych epidemią w naszej parafii. Proszę Was przede wszystkim o modlitwę różańcową w intencji o dar zdrowia, zawierzenia i wyzbycia się lęku.

Z drugiej stronuy potrzeba modlitwy w intencji zgody i pokoju w naszej ojczyźnie. Poniżej zamieszczamy słowa modlitwy zatwierdzonej przez Konferencję Episkopatu Polski. Zachęcamy też do podjęcia jeszcze innej inicjatywy modlitewnej pod nazwą "Różaniec do granic nieba" o której można przeczytać na naszej stronie.

Serdecznie Was pozdrawiam.

Szczęść Boże.

ks. Franciszek Koenig, prob.

 

MODLITWA O POKÓJ

(na motywach Listu do Efezjan]

Panie Jezu Chryste,

Ty, który jesteś naszym pokojem,

Ty, który zburzyłeś rozdzielający ludzi mur – wrogość,

Ty, który ludzi dalekich czynisz bliskimi,

Ty, który w sobie zadałeś śmierć wrogości!

Prosimy, zadaj śmierć także jakiejkolwiek wrogości w nas!

Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska;

Nawróć nasze wzajemne myślenie o sobie, i daj nam słowa i czyny na miarę tego nawrócenia.

Włóż nam w usta – a jeszcze wcześniej w nasze myśli – słowa, które budują, nie rujnują; leczą, nie zadają rany; pocieszają, nie odbierają nadzieję; niosą pokój, nie wywołują agresję.

Wskaż nam czyny konkretnej miłości i miłosierdzia, wokół których odbudujemy naszą wspólnotę. Zwłaszcza w tak trudnej, obecnej chwili pandemii poprowadź nas do osób chorych i starszych, tych, którzy przebywają na kwarantannie i tych, którzy opłakują swoich zmarłych. Pomnóż w nas ofiarność i współczucie.

Uczyń każdego z nas „nowym człowiekiem”, a nastanie pokój!

Modlimy się za wszystkich!

O mądrość i pragnienie dobra wspólnego dla każdego, kto w obecnym sporze zabiera głos;

Za polityków wszystkich opcji w parlamencie i poza nim.

Za tych, którzy modlą się w kościołach, i za tych, którzy demonstrują.

Za wierzących w Boga, i za tych, którzy wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna wywodzą z „innych źródeł”;

Również za tych, którzy w tej chwili wcale ich nie szukają.

Ty – rozpoznany czy nierozpoznany – znajdź drogę do każdego z nas, wskaż nam właściwe drogi ku sobie nawzajem. I skutecznie nas po nich poprowadź.

Amen.

 

Ważna informacja - 23.10.2020 r.

 

DRODZY PARAFIANIE

 

Ponownie serdecznie Was pozdrawiamy, sczególnie w tym ważnym dniu dla naszej parafii, jakim jest 34. rocznica poświęcenia naszego kościoła. Dziękujemy za dar nieustannej modlitwy i okazywaną troskę, a ks. prałatowi Alojzemu i ks. Kazimierzowi dziękujemy za okazywaną pomoc w pracy duszpasterskiej. Prosimy nadal o modlitwę za nas i za wszystkich, którzy w naszej parafii na różny sposób zostali dotknięci pandemią.

Niestety, najprawdopodobniej zaraziliśmy się wszyscy jako mieszkańcy probostwa. Dzięki Bogu przechodzimy ten etap spokojnie. Zachowujemy wszelkie przewidziane w takich przypadkach procedury. 

 

Do czasu zakończenia izolacji odwołane są nadal wszystkie spotkania i katechezy (łącznie z katechezą przedchrzcielną) oraz nieczynna jest kancelaria. W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny.

 

Z powodu obowiązujących restrykcji związanych z ogłoszeniem w całej Polsce tzw. strefy czerwonej, wchodzi w życie  zapowiadana dyspensa Ks. Biskupa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św.

 

Z tej racji usilnie zapraszamy do duchowego uczestnictwa w liturgii Mszy św. niedzielnej i tygodniowej oraz w modlitwie różańcowej dzięki transmisjom telewizyjnym i internetowej. Zachęcamy także do przeżywania duchowej Komunii św. .

Z powodu wspomnianych zarządzeń państwowych wprowadzonych na czas pandemii, od soboty znów obowiązują większe ograniczenia liczbowe odnośnie do uczestników liturgii. W naszym kościele może być obecnych 78 osób (56 osób w ławkach, na chórze 9, a w górnej kaplicy MB 13 osób). Wchodząc do kościoła będziemy zajmować miejsce oznaczone białymi kartki. Jeśli takich miejsc już zabraknie, wówczas trzeba będzie zająć miejsce na zewnątrz.

 

Do Komunii św. będziemy przystępować w nowym porządku.

Jeśli na środku lub w kaplicy bocznej komunikuje tylko jeden kapłan lub nadzwyczajny szafarz, to – tak jak było – do Komunii przystępują najpierw osoby przyjmujące Komunię św. na rękę, a potem osoby przyjmujące Komunię do ust. Jeśli zaś na środku komunikuje dwóch kapłanów lub kapłan i szafarz, to w rzędzie po lewej stronie będzie udzielana Komunia św. osobom przyjmującym na rękę (skojarzyć z tym, że Komunię przyjmujemy na lewą rękę), a w prawnym rzędzie będzie udzielna Komunia osobom przyjmującym do ust.

 

Zapraszamy od udziału w codziennej modlitwie różańcowej modląc się szczególnie za wszystkich na różnych sposób dotkniętych epidemią.

 

Przypominamy o możliwości uczestnictwa we Mszach św. oraz w modlitwie różańcowej dzięki transmisji internetowej.

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. prob. Alojzego Drozda prałatem.

Z radością pragniemy poinformować wszystkich Parafian, że w środę 7 października br. w czasie uroczystej Mszy świętej celebrowanej z okazji Jubileuszu 60-lecia kapłaństwa ks. prob. Alojzego Drozda, oficjał Sądu Metropolitalnego w Katowicach ks. prof. Piotr Ryguła, działając w imieniu nieobecnego ks. Arycybiskupa Wiktora Skworca, odczytał dekret Ojca Świętego Franciszka w którym mianuje ks. Alojzego prałatem (czyli kapelanem Jego Świątobliwości). 

Gratulujemy zatem nowemu Prałatowi wyróżenia i cieszymy się, że odtąd mamy w naszej parafii aż dwóch księży prałatów. Relację fotograficzną autorstwa p. Marka Tomasiaka można zobaczyć w zakładce "Galeria":

Fotorelacja

Pażdziernik - misiącem modlitwy różańcowej

W październiku, który nazywamy "miesiącem różańcowym" serdecznie zapraszamy wszystkich dorosłych, młodzież, a przede wszystkim wszystkie dzieci do codziennego udziału w modlitwie różańcowej. To może być naszą piękną odpowiedzią na zaproszenie Matki Najświętszej z Fatimy: "Odmawiajcie różaniec i czyńcie pokutę za swoje grzechy". 

Nabożeństwa będziemy odprawiać codziennie o godz. 17.15, w niedziele o godz. 14.45, w środy i w I Piątek po Mszy św. szkolnej, a w soboty o godz. 16.15.

 

Plan prowadzenia modlitwy jest następujący:

 

DATA

PROWADZENIE

Czwartek 1.10.2020

Ksiądz – pierwsze nabożeństwo różańcowe

Piątek 2.10.2020

Dzieci Maryi

Sobota 3.10.2020

Klasa IV

Niedziela 4.10.2020

Franciszkański Zakon Świeckich

Poniedziałek 5.10.2020

Róże różańcowe

Wtorek 6.10.2020

Klasa VI A

Środa 7.10.2020

Klasa III

Czwartek 8.10.2020

Klasa VI B

Piątek 9.10.2020

Ministranci – szkoła podstawowa

Sobota 10.10.2020

Parafialny Zespół Caritas

Niedziela 11.10.2020

Róże różańcowe – Mężczyźni

Poniedziałek 12.10.2020

Klasa VII

Wtorek 13.10.2020

Ksiądz – Różaniec fatimski

Środa 14.10.2020

Nauczyciele i wychowawcy

Czwartek 15.10.2020

Klasa I

Piątek 16.10.2020

Klub Seniora

Sobota 17.10.2020

Schola liturgiczna

Niedziela 18.10.2020

Grupa lektorska

Poniedziałek 19.10.2020

Klasa II

Wtorek 20.10.2020

Klasa III

Środa 21.10.2020

Klasa IV

Czwartek 22.10.2020

Dzieci Maryi

Piątek 23.10.2020

Bierzmowańcy – I klasa ponadpodstawowa

Sobota 24.10.2020

Klasa VI A i VI B

Niedziela 25.10.2020

Parafialna Rada Duszpasterska

Poniedziałek 26.10.2020

Ksiądz – uroczystość bierzmowania

Wtorek 27.10.2020

Róże różańcowe – Kobiety

Środa 28.10.2020

Klasa VII

Czwartek 29.10.2020

Bierzmowańcy – klasa VIII

Piątek 30.10.2020

Młodzież

Sobota 31.10.2020

Ksiądz – ostatnie nabożeństwo różańcowe

Nocna pielgrzymka młodzieży do Rud

W nocy z 18 na 19 września wyruszyła XIV nocna pielgrzymka młodzieży do Bazylikii Matki Bożej Pokornej w Rudach. Jako młodzież parafii Rusinowice byliśmy tam i my (patrz: fotografia)! Z powodu pandemii i obostrzeń sanitarnych tegoroczna pielgrzymka była inaczej zorganizowana. Każda z grup ruszała indywidualnie sama wybierając godzinę wyjścia, wybierając także sposób pielgrzymowania: rowerem lub pieszo. Wszyscy mieli stawić się na Mszy świętej o godzinie 9. My wyruszaliśmy o 1 w nocy spod katedry gliwickiej łącząc siły z grupą parafii że Strzybnicy. Pierwszy postój był w Żernicy w okolicach godziny 3 na 9 kilometrze trasy. Drugi postój w Pilchowicach w okolicach godziny 5 na 16 kilometrze trasy. Do celu dotarliśmy i 8:30. Mszy świętej przewodniczył bp Jan Kopiec, który w homilii zwracał uwagę na to, aby to zaangażowanie w nocne pielgrzymowanie przekuć na zaangażowanie w pogłębianie swojej wiary.

Dożynki parafialne 2020

W niedzielę 6. września br. przeżywaliśmy nasze parafialne dożynki. Uroczysta Msza św. dzięczynna została odprawiona o godz. 11.00. Dziękowaliśmy w niej za udane żniwa i wszystkie zebrane w tym roku plony ziemi. Podziękowaliśmy także Bogu za błogosławieństwo dla pracy rolników i wszystkich trudzących się na polach i w ogrodach. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystej sumie: pocztom sztandarowym, orkiestrze parafialnej oraz scholi liturgicznej.

Dziękujemy także parianom z ulicy Lublinieckiej, Leśnej, Kolonii i Polnej za piękny wystrój naszego kościoła. W przyszłym roku prosimy o tę posługę parafian z ul. Kolejowej.

Oto krótka dokumentacja fotograficzna przygotowanego wystroju:

Poświęcenie kapliczki ku czci Niepokalnego Serca NMP

W sobotę 5 września br., a więc I Sobotę miesiąca, po Mszy św. porannej, została poświęcona kapliczka ku czci Niepokalnego Serca NMP usytuowana w ogrodzie Państwa Teresy i Franciszka Danysz na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Zachodniej. W obrzędzie poświęcenia uczestniczyło kiladziesiąt osób, które wcześniej uczestniczyły we Mszy św. w intencji Róż różańcowych. Kapliczka stanęła w tym miejscu by upamiętnić dawną kaplicznę znajdującą się w tym rejonie naszej parafii.

Dziękujmy p. Bernadecie Danysz oraz wszystkim, którzy zatroszczyli się o przywrócenie kapliczki, która niech będzie wyrazem naszej pobożności. Pamiętajmy też, abyśmy mijając ją oddawali chwałę Bogu przez nak krzyża świętego.

Przyjęcie do Szkaplerza świętego, 16 lipca br.

W czwartek 16 lipca br. jako parafia przeżywaliśmy święto patronalne Matki Bożej Szkaplerznej. Od nadawniejszych czasów patronuje Ona mieszkańcom Rusinowic. Z tej okazji gościliśmy w naszej parafii O. Marka Ślezianka OCD, Karmelitę z klasztoru w Przemyślu, który głosił Słowo Boże i przewodniczył sumie oraz wprowadził osoby chętne do wspólnoty Szkaplerza Świętego. W sumie Szkaplerz przyjęło 82 osoby. Cieszy się tym faktem, że tyle osób wybrało swoją przyszłość w szczególnym zjednoczeniu z Matką Najświętszą.

Autorem fotografii jest Damian Partkitny

 

 

Uroczystość prymicji kapłańskich O. Zbigniewa Halemby OMI

W niedzielę 14 czerwca br. odbyły się pierwsze w historii Rusinowic prymicje kapłańskie O. Zbigniewa Halemby, misjonarza Oblata Maryi Niepokalanej. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.30 przyjęciem błogosławieństwa rodziców w domu rodzinnym. W procesji Prymicjant został przyprowadzony do kościoła parafialnego, gdzie o godz. 11.00 odprawiona została Msza święta prymicyjna. Kandzieją prymicyjnym był ks. dyr. Kazimierz Tomasiak.

Dokumentacja fotograficzna znajduje się w "Galerii":

Fotografie cz. 1 - dom rodzinny i procesja do kościoła

Fotografie cz. 2 - kościół parafialny - Msza św. prymicyjna

Fotografie cz. 3 - uroczystość rodzinna w Kokotku

Z okazji prymicji O. Zbigniewa Halemby OMI parafianie przygotowali ponad 30 metrowy dywan z sypanych kwiatów po którym przeszedł Prymicjant w drodze z domu rodzinnego do kościoła. Była to niezwykle mistera praca, która wymagała w wielogodzionnej pracy kilknastu osób. Oto niektóre fotografie z etapów tworzenia dywanu.