Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP, 20.03.2023

W poniedziałek 20 marca br. w liturgii Kościoła będziemy przeżywali Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP.

Dlatego msza poranna będzie odprawiona o godz. 8.00.

Msza wieczorna o godz. 18.00 będzie sprawowana w intencji wszystkich mężów i ojców naszej parafii, których serdecznie zapraszamy do udziału we Mszy świętej.

Z racji Uroczystości św. Józefa nie będzie w poniedziałek nowenny do MB Szkaplerznej.

Młodzieżowana Droga krzyżowa w Sadowie, 24.03.2023

W piątek 24 marca br. w parafii św. Józefa w Sadowie odbędzie się Młodzieżowan Droga krzyżowa.

Jej początek i koniec następi w kościele parafialnym w Sadowie. Start o godz. 19.30.

Będzie to 25 km wędrówki pieszej z rozważaniami Męki Pańskiej w intencji ŚDM w Lizbonie z prośbą o pokój na świecie.

Sedrecznie zachęcamy młodzież naszej parafii do udziału w tym wydarzeniu.

Szczegóły organizacyjne są podane na plakacie.

Ksiądz Biskup Sławomir Oder - nowym Biskupem Gliwickim, 11.03.2023

W sobotę 11 marca br. o godz. 12.00 w katedrze pod wezwaniem św. Ap. Piotra i Pawła w Gliwicach miały miejsce święcenia biskupie oraz ingres do katedry nowego Biskupa Gliwckiego Sławomira Odera.

 

 

 

Otoczmy nowego Biskupa Gliwickiego naszą szczególną modlitwą.

 

 

BIOGRAM

 

Ks. Sławomir Oder urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Chełmży.

Do szkoły podstawowej uczęszczał w Toruniu (1967-1975).

W 1975 roku rozpoczął edukację w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, które ukończył świadectwem maturalnym w 1978 roku. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego.

W 1983 roku rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a następnie w Seminarium Rzymskim, studiując na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 1989 roku uzyskał magisterium z teologii.

Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 roku w Pelplinie.

Kontynuując studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, uzyskał w 1993 roku tytuł doktora obojga praw. Później ukończył kurs Roty Rzymskiej. W latach 1992-1995 był wicedyrektorem biura prawnego Wikariatu Rzymskiego.

W latach 1995-1998 był kanclerzem trybunału apelacyjnego Wikariatu Rzymskiego, a następnie przewodniczącym tegoż trybunału. Od 2013 został wikariuszem sądowym (oficjałem) diecezji rzymskiej.

W latach 1997-1999 był postulatorem rzymskim sprawy beatyfikacyjnej ks. Wincentego Frelichowskiego, a w latach 2005-2014 – sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II. W roku 2020 powierzono mu funkcję postulatora sprawy beatyfikacyjnej rodziców św. Jana Pawła II, Karola i Emilii Wojtyłów.

Podczas pobytu w Rzymie był rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Benedykta Józefa Fabre.

W 2001 roku otrzymał tytuł prałata papieskiego.

W 2019 powrócił do macierzystej diecezji w Toruniu, w której powierzono mu funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów i sędziego w miejscowym sądzie kościelnym Jest kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej. Pełni posługę duszpasterską przy parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu.

Poza językiem ojczystym, zna język włoski i angielski.

 

Na swoje motto biskup nominat Sławomir Oder wybrał słowa: „Quod dixerit facite”, nawiązujące do słów wypowiedzianych przez Maryję w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5).

Tarcza herbu biskupa nominata Sławomira Odera podzielona jest na dwie części. W górnej znajduje się Baranek apokaliptyczny na błękitnym tle. Jest to nawiązanie do symbolu kapituły katedralnej toruńskiej, do której należał biskup nominat. Kolor niebieski odwołuje się także do miasta Torunia, którego chorągiew ma barwy biało-niebieskie.

Tarcza herbowa rozdzielona jest wąskim żółtym pasem, poniżej którego na czerwonym tle znajdują się postaci świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kolory żółty i czerwony związane są z barwami Rzymu – miasta, w którym ks. Sławomir Oder przebywał i pracował przez wiele lat. Apostołowie Piotr i Paweł są filarami Kościoła. To w pobliżu ich grobów biskup nominat posługiwał na rzecz Kościoła powszechnego i wikariatu rzymskiego. Święci Apostołowie Piotr i Paweł są także głównymi patronami diecezji gliwickiej i pod ich wezwaniem wzniesiona jest gliwicka katedra.

Zawołanie „Quod dixerit facite” jest nawiązaniem do słów Maryi z Kany Galilejskiej, zapisanych w Ewangelii św. Jana: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). Słowa te mają charakter maryjny, chrystocentryczny – wskazują na centralne miejsce Jezusa Chrystusa w historii zbawienia, a także eklezjologiczny – odnoszą się do Kościoła, który jest wspólnotą uczniów Chrystusa.

Autorem herbu jest ks. Antonio Pompili, heraldyk, wiceprezydent Istituto Araldico Genealogico Italiano.

Biskupi posługują się herbami, które wyrażają przesłanie nadane im przez tego, do którego herb należy. Nad każdą tarczą herbową znajduje się kapelusz w kolorze zielonym. W tym samym kolorze jest także sznur i dwanaście chwostów rozmieszczonych po sześć, po bokach tarczy herbowej w trzech rzędach. Za tarczą herbową znajduje się krzyż, który jest znakiem głoszenia Ewangelii, naśladowania Chrystusa i posługi apostolskiej.

 

Uroczystość Zwistowania Pańskiego - Dzień Świętości Życia, 25.03.2023

W sobotę 25 marca przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to Dzień Świętości Życia, kiedy szczególnie modlimy się w obronie życia nienarodzonych.

Msza święta w tej intencji będzie odprawiona o godz. 8.00 i będzie połączona z przyjęciem deklaracji osób przystępujących do dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Deklaracje będą wyłożone z tyłu kościoła od poniedziałku.

Osoby, które pragną podjąć się duchowej adopcji prosimy wpisać się na listę w zakrystii. Serdecznie do tego zachęcamy.

Szczegóły odnośnie do dzieła Duchowej Adopcji można znaleźć na stronie: Duchowa Adopcja

 

Nabożeństwa wielkopostne - Gorzkie Żale i Droga krzyżowa

Serdecznie zapraszamy wszystkich Parfian do udziału w nabożeństwach wielkopostnych, którymi są Gorzkie Żale odprawiane w niedzielne popołudnie o godz. 14.45 oraz Droga krzyżowa odprawiana w piątki o godz. 17.00.

Nabożeństwo Drogi krzyżowej łączymy z modlitwą za zmarłych zalecanych.

Droga krzyżowa dla dzieci jest odprawiana w środy po Mszy świętej szkolnej.

Za udział w jednym i w drugim nabożeństwie możemy zyskać odpust zupełny.

W tym roku kazania pasyjne w czasie Gorzkich Żali będzie głosił ks. proboszcz i będą one oparte na rozważaniu Męki Pańskiej zapisanej na kartach Ewangelii według św. Mateusza.

Tematy kazań pasyjnych będą następujące:

26.02. Miłość i zdrada

05.03. Modlitwa i cierpienie

12.03. Prawda i kłamstwo

19.03. Krzyż i wyszydzenie

26.03. Grób i zmartwychwstanie

 

Teksty głoszonych kazań można znaleźć na stronie Szkoły Słowa Bożego w dziele katechez:

Wprowadzenie

Kazanie 1

Kazanie 2

Kazanie 3

Dodatkowa projekcja filmu "Opiekun" do Lublińcu, 12.03.2023

W związku z dużym zainteresowaniem obejrzeniem filmu pt. „Opiekun”, który opowiada o ingerencji św. Józefa w życiu współczesnych bohaterów, kino w lublińcu informuje o dodatkowych seansach:

Czwartek 16 marca br. godz. 10.00

Środa 29 maraca br. godz. 19.15

 

 

Wyjazd na Pasję św. Jana do Filharmonii Śląskiej, 2.04.2023

W Niedzielę Palmową 2 kwietnia o godz. 15.30 organizowany jest wyjazd do Filharmonii Śląskiej w Katowicach na wykonanie Pasji według św. Jana, jednego z najbardziej zacnych dzieł Johanna Sebastiana Bacha.

Lista uczestników została już zamknięta.

Koszt wyjazu oraz biletu 50 PLN.

Koncerty kolędowe w naszej parafii

W niedzielę 8 stycznia br. obchodziliśmy Święto Chrztu Pańskiego. W tym dniu o godz. 14.30 miał miejsce w naszym kościele koncert kolęd w wykonaniu parafialnej orkiestry dętej pod dyrekcją Dominika Matuska oraz scholii liturgicznej pod kierunkiem Dominiki Sowa. Poniżej znajduje się krótka relacja fotograficzna z tego wydarzenia. Wszystkie fotografie autorstwa roberta Dziury można zobaczyć w galerii. Serdecznie zapraszamy. Galeria

Z kolei w niedzielę 15 stycznia odbył się piekny koncert w wykonaniu muzykujących dzieci naszej parafii. Również to wydarzenie uwiecznił p. Robert Dziura. Dokumentację fotograficzną tego wydarzenia można także zobaczyć w galerii. Serdecznie zapraszamy. Galeria

W niedzielę 29 stycznia o godz. 14.30 wystapi w naszej parafii z koncertem kolęd schola z Miotka pod kierunkiem Bogusława Uliczki.

 

Jasełka dziecięce wystawione 6 stycznia 2023 r.

W uroczystość Objawienia Pańskiego zostały wystawione w naszym kościele jasełka w wykonaniu dzieci ze szkoły podstawowej w Rusinowicach pod kierunkiem p. Ktarzyny Kocemby-Brol i nauczycieli. W jasełkach uczestniczyły także dzieci z Koszęcina. Bardzo dziękujemy za piękne przedstawienie wydarzeń związanych z narodzeniem Pana Jezusa.

Oto krótka relacja fotograficzna:

Życzenia na Boże Narodzenie

Drodzy Parafianie.

Drodzy Goście.

Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wyjątkowy ładunek emocji. Przybliżamy się do Jezusa Chrystusa przez łaskę sakramentów świętych, ale także stajemy bliżej naszych bliskich, którym dajemy naszą miłość.

Nie byłoby darów miłości i pokoju, gdyby nie przyjście na świat Bożego Syna – Jezusa Chrystusa. To On w czasie tych świąt jest najważniejszy. Wszelkie świąteczne oznaki ludzkiej dobroci i życzliwości są pochodną daru Bożej miłości objawionej i darowanej nam w Jezusie Chrystusie, naszym Panu i Zbawicielu.

Wszystkim Parafianom oraz Gościom, którym święta Bożego Narodzenie jest dane przeżywać w naszej parafii, życzymy radosnych i błogosławionych świąt. Niech Chrystusowy dar miłości i pokoju zagości w każdym ludzkim sercu, a dar jedności i zgody niech zamieszka w każdej rodzinie i w każdym domu. Szczęść Boże.

 

Wasi Duszpasterze

Rekolekcje dla Grupy lektorskiej w Kudowie-Zdroju, 25-27.11.2022

W dniach od piątku 25 do niedzieli 27 listopada br. odbyły się rekolekcje dla Grupy lektorskiej oraz dla osób chętnych z naszej parafii. Miejscem odprawiana rekolekcji był dom Sióstr Służebniczek w Kudowie-Zdroju w Kotlinie Kłodzkiej. W drodze na rekolekcje nawiedzilismy także Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej w Międzygórzu oraz Sanktuarium Matki Bożej Krolowej Rodzin w Wambierzycach. W drodze powrotnej nawiedziliśmy Sanktuarium św. Roty w Głębinowie.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wpierali swoją modlitwą.

 

PROGRAM ZAKOŃCZONYCH REKOLEKCJI

w rytmie lectio divina

Medytacje na podstawie Dziejów Apostolskich

„Nowe dzieje apostołów”

 

 

Piątek, 25 listopada 2022 r.

godz. 8.00 Wyjazd sprzed kościoła w Rusinowicach

godz. 12.00 Międzygórze – Sanktuarium MB Śnieżnej – MSZA ŚWIĘTA

godz. 13.30 Posiłek

godz. 15.00 Wambierzyce – Sanktuarium MB Królowej Rodzin – Różaniec

godz. 16.30 Kudowa-Zdrój – Dom Sióstr Służebniczek – rozlokowanie

godz. 17.15 Spotkanie wprowadzające (wprowadzenie do praktykowania lectio divina)

godz. 18.00 Kolacja

godz. 19.00 Medytacja I: Dz 2, 14‒41 – wprowadzenie i adoracja NS (do godz. 20.15)

godz. 20.15 Kompleta (brewiarz)

Sobota, 26 listopada 2022 r.

godz. 8.00 Jutrznia (brewiarz)

godz. 8.30 Śniadanie

godz.9.30 Medytacja II: Dz 2, 42‒47; 4, 32‒37 – wprowadzenie i adoracja NS (do 10.45)

godz. 11.00 MSZA ŚWIĘTA

godz. 12.00 Obiad

godz. 12.30 Odpoczynek – np. spacer do Parku Zdrojowego

godz. 15.30 Kawa

godz. 16.30 Medytacja III: Dz 5, 17‒32 – wprowadzenie i adoracja NS (do godz. 17.45)

godz. 17.30 Początek Adwentu – I Nieszpory Pierwszej Niedzieli Adwentu (brewiarz)

godz. 18.00 Kolacja

godz. 19.00 Projekcja filmu

Niedziela, 27 listopada 2022 r. – I Niedziela Adwentu

godz. 8.00 Jutrznia (brewiarz)

godz. 8.30 Śniadanie

godz. 9.15 Medytacja IV: Dz 5, 33‒42 – wprowadzenie i adoracja NS (do 10.45)

godz. 11.00 MSZA ŚWIĘTA

godz. 12.00 Obiad – wyjazd

 

Rekolekcje prowadzi – ks. prob. Franciszek Koenig

Wieczór Świętych, 31 października 2022 r.

W poniedziałek 31 października br. o godz. 18.00, a więc w wieczór poprzedzający Uroczystość Wszystkich Świętych, w naszym kościele parafialnym odbył się Wieczór Świętych. Bardzo serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za bardzo liczny udział i piękne przygotowanie strojów oraz ks. Patrykowi Gawłowskiemu i p. katechetce Katarzynie Brol.

Wśród świętych i błogosławionych zjawił się także sam błogosławiony kard. Stefan Wyszyński w którego wcielił się ks. dyr. Kazimierz Tomasiak, któremu także dziękujemy za współorganizacjęgo wydazenia. Wieczorze Świętych uczestniczyły także dzieci i młodzież z naszego Ośrodka wraz z rodzicami i opiekunami. Dlatego w drugiej części wszyscy przeszli w procesji z relikwiami do Ośrodka, gdzie odbył się Bal Świętych. Zakończył się on modlitwą i błogosławieństwem kapłańskim ze strony ks. prałata Franciszka Baliona.

Poniżej znajduje się kilka fotografii upamiętniających to wydarzenie. Wszystkie fotografie są zamieszczone w Galerii: https://parafia-rusinowice.pl/wieczor-swietych-31-pazdziernika-2022-r

Pielgrzymka do Lublińca, Lubecka i do Lisowic

W poniedziałek 26 września br. odbyła się przełożona pielgrzymka Klubu Seniora i wszystkich osób chętnych do kościoła św. Teresy Benedykty od Krzyża Edyty Stein w Lublińcu-Steblowie, do sanktuarium maryjnego w Lubecku oraz do Lisowic, miejsca kultu Sługi Bożego Alfonsa Mańki. W Lubecku Mszy świętej przewodniczył opiekun Klubu Seniora ks. prał. Franciszek Balion.

Oto kilka fotografii z pielgrzymki.

 

Uroczystość otwarcia i poświęcenia nowego przedszkola i części szkoły, 23.09.2022

W piątek 23 września br. odbyła się uroczystość otwarcia i poświecenia nowego przedszkola oraz nowych pomieszczeń szkolnych. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy świętej celebrowanej w kościele o godz. 9.00 pod przewodnictwem Biskupa Gliwickiego Jana Kopca

Po mszy wszyscy uczniowie wraz z Ks. Biskupem i zaproszonymi gośćmi przeszli w pochodzie do nowych obiektów, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie.

Zamieszone fotografie pochodzą ze strony Urzedu Gminy w Koszęcinie.

Dożynki Parafialne, Niedziela 4 września br.

W niedzielę 4 września br. na sumie o godz. 11.00 odbyły się dożynki parafialne.

Dziękujemy wszystkich parafianom i mieszkańcom naszej parafii za udział w tej uroczystości dziękczynnej.

Kaznodzieją tegorocznej uroczystości był O. Zdzisław Kupisiński SVD.

Uroczystość rozpoczęła się pochodem z koroną dożynkową, który wyruszył do kościoła sprzed remizy strażackiej o godz. 10.45.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom ul. Dworcowej, Joanny Piecuch, Zachodniej i Słonecznej za przygotowanie dożynek. Dziękujemy p. Robertowi Dziurze za przesłaną dokumentację fotograficzną.