Uroczystości ku czci św. Jacka w Kamieniu Śląskim

W dniach 7 i 8 sierpnia br. w Kamieniu Śląskim odbędą się obchody ku czci św. Jacka, patrona Metropolii Górnośląskiej. Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach. Program uroczystości podany jest na załączonym plakacie.

Zbiórka Caritas na powodzian w Europie

Zgodnie z prośbą Ks. Biskupa, w najbliższą niedzielę 1 sierpnia br. po Mszach św. przed kościołem, przeprowadzona będzie zbiórka Caritas na rzecz powodzian w Europie. Zachęcamy do charytatywnej pomocy.

Ku beatyfikacji Matki Elżbiety Róży Czackiej

W Laskach koło Warszawy, gdzie znajduje się ośrodek szkolny i wychowawczy dla niewidomych założony przez niewidomą Matkę Elżbietę Różę Czacką, odbyły się w lipcu br. rekolekcje lectio divina prowadzone przez księdza proboszcza dla Sióstr Franciszkanek Służenic Krzyża. Zadaniem tego zgromadzenia zakonnego jest właśnie służba niewdomym na ciele i na duszy. Rekolekcje miały za zadanie przygotować siostry do zbliżającej się uroczystości beatyfikacji Założycielki dzieła Lasek. Zostanie ona wyniesiona do chwały ołtarzy razem z ks. Prymasem Stefanem Wyszyńskim w niedzielę 12 września br. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Zapraszamy do zapoznania się z Dziełem oraz ze Zgromadzeniem, którym początek dała przyszła Błogosławiona:

Towarzystwo Opieki na Ociemniałymi Laski

Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża

Pielgrzymka do Kalwarii Pacławskiej, Przemyśla, Komańczy i Dębowca

W dniach od 23 do 25 sierpnia br. (poniedziałek, wtorek i środa) odbędzie się kolejna pielgrzymka Róż różańcowych.

W programie pielgrzymki znajdą się następujące miejsca:

  • Przemyśl
  • Kalwaria Pacławska (nocleg)
  • Pętla bieszczadzka (zapora Solina, Polańczyk, Cisna - nocleg, Majdan - przejazd bieszczadzką kolejką wąskotorową),
  • Komańcza (miejsce aresztowania Prymasa),
  • Dębowiec (sanktuarium MB z La Salette).

Wyjazd w poniedziałek o godz. 5.00. Powrót w środę w godzinach wieczornych.

Lista uczestników jest już zamknięta.

 

Wakacyjny porządek Mszy świętych

Od niedzieli 27 czerwca br. do końca sierpnia będzie obowiązywał wakacyjny porządek Mszy świętych.

W niedziele msze będą celebrowane o godz. 8.00, 11.00 i 15.30. O godz. 15.00 będą odprawiane Nieszpory niedzielne.

W tygodniu układ będzie następujący:

poniedziałek godz. 18.00

wtorek godz. 7.00

środa godz. 8.00 (zaparszamy wtedy wszystkie dzieci przebywające w czasie wakacji na terenie naszej parafii)

czwartek godz. 18.00

piątek godz. 18.00 (w I Piątki także godz. 7.00)

sobota godz. 8.00 i 17.00 (msza niedzielna)

Zmiany nastąpią jedynie w uroczystości i święta. Prosimy wtedy zapoznać się z godzinami Mszy św. w intencjach tygodniowych.

Odwołana dyspensa Ks. Biskupa i inne zmiany

Od niedzieli 13 czerwca br. możemy już w kościele zajmować połowę miejsc, czyli pomiędzy nami powinno zostawać jedno wolne miejsce. Do tak wyznaczonego limitu nie są wliczane osoby zaszczepione przeciw Covid-19.

W kościele nadal obowiązują maseczki.

Kolejne zmiany poszerzające limit do 75 procesnt wejdą w życie z dniem 26 czerwca br.

W związku ze zmianą przepisów przyszła niedziela 20 czerwca br. będzie ostatnią niedzielą z dodatkowo celebrowaną Mszą św. o godz. 9.30.

Będzie to też ostatnia niedziela, kiedy można będzie przyjąć Komunię św. w osobnych obrzędach o godz. 9.00 i 14.30.

Od niedzieli 27 czerwca msze będą już odprawiane według zwykłego układu niedzielnego o godz. 8.00, 11.00 i 15.30.

Dyspensa Ks. Biskupa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej zostaje zniesiona z dniem 20 czerwca br. Dlatego też zachęcamy do udziału we Mszach św. jako realizacji przykazania Bożego i kościelnego.

Pozostawiamy jednak nadal możliwość transmisji liturgii w internecie, przede wszystkim z myślą o osobach chorych.

Transmisja internetowa nabożeństw z naszego kościoła

Drodzy Parafianie i Goście odwiedzający naszą stronę.

Od odwołaniu dysponsy Księdza Biskupa odnośnie do udziału we Mszy świętej niedzielnej i świątecznej, serdecznie zachęcamy do udziału we Mszach św. jako realizacji przykazania Bożego i kościelnego. Pozostawiamy nadal możliwość trsnsmisji liturgii z naszego kościoła z myślą o osobach chorych i cierpiących.

Transmisję można zasadniczo oglądać pod następującymi adresami:
https://parafia-rusinowice.pl/1-transmisja-online oraz https://msze.live/parafia-znalezienia-krzyza-swietego-i-sw-katarzyny-rusinowice/

 

UWAGA

Transmisję można także oglądać na kanale YouTube pod adresem (kanał ten może być czasowo wyłączony):

Transmisja na YouTube

MODLITWA W DUCHOWEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ

Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie.

Miłuję Cię nade wszystko i pragnę zjednoczyć się z Tobą w mojej duszy.

Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mego serca.

Jednoczę się z Tobą jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie.

Amen.

 

Kropielnica bezdotykowa

W związku z trwającą pandemią koronawirusa nie można używać wody święconej w kropielnicach. Dlatego wzorem innych parafii została ustawiona w naszym kościele kropielnica bezdotykowa. Wystarczy podstawić rękę, a wówczas automat udzieli nam odpowiedniej ilości wody święconej, którą możemy się przeżegnać w momencie wejścia lub wyjścia z kościoła.

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. prob. Alojzego Drozda prałatem.

Z radością pragniemy poinformować wszystkich Parafian, że w środę 7 października br. w czasie uroczystej Mszy świętej celebrowanej z okazji Jubileuszu 60-lecia kapłaństwa ks. prob. Alojzego Drozda, oficjał Sądu Metropolitalnego w Katowicach ks. prof. Piotr Ryguła, działając w imieniu nieobecnego ks. Arycybiskupa Wiktora Skworca, odczytał dekret Ojca Świętego Franciszka w którym mianuje ks. Alojzego prałatem (czyli kapelanem Jego Świątobliwości). 

Gratulujemy zatem nowemu Prałatowi wyróżenia i cieszymy się, że odtąd mamy w naszej parafii aż dwóch księży prałatów. Relację fotograficzną autorstwa p. Marka Tomasiaka można zobaczyć w zakładce "Galeria":

Fotorelacja

Modlitwa za kierowców i błogosławieństwo samochodów, 26.07.2020

Niedziela 25 lipca br. będzie w naszej parafii dniem modlitwy za kierowców oraz okazją do pobłogosławienia ich samochdów. Msza św. w intencji kierowców będzie sprawowana o godz. 11.00, a po każdej Mszy św. w sobotni wieczór i w niedzielę będę pobłogosławione samochody. Z racji prowadzonych prac remontowych i zamkniętego objazdu wokół kościoła, prosimy samochody ustawić na parkingu przykościelnym oraz na ulicy przed kościołem. Przy okazji błogosławieństwa pojazdów i kierowców będą zbierane ofiary w ramach akcji "Miva Polska" przeznaczone na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy w krajach misyjnych. Organizatorzy wskazują kwotę 1 grosza za każdy szczęśliwie przejachny w roku kilometr.

Nocna pielgrzymka młodzieży do Rud

W nocy z 18 na 19 września wyruszyła XIV nocna pielgrzymka młodzieży do Bazylikii Matki Bożej Pokornej w Rudach. Jako młodzież parafii Rusinowice byliśmy tam i my (patrz: fotografia)! Z powodu pandemii i obostrzeń sanitarnych tegoroczna pielgrzymka była inaczej zorganizowana. Każda z grup ruszała indywidualnie sama wybierając godzinę wyjścia, wybierając także sposób pielgrzymowania: rowerem lub pieszo. Wszyscy mieli stawić się na Mszy świętej o godzinie 9. My wyruszaliśmy o 1 w nocy spod katedry gliwickiej łącząc siły z grupą parafii że Strzybnicy. Pierwszy postój był w Żernicy w okolicach godziny 3 na 9 kilometrze trasy. Drugi postój w Pilchowicach w okolicach godziny 5 na 16 kilometrze trasy. Do celu dotarliśmy i 8:30. Mszy świętej przewodniczył bp Jan Kopiec, który w homilii zwracał uwagę na to, aby to zaangażowanie w nocne pielgrzymowanie przekuć na zaangażowanie w pogłębianie swojej wiary.

Dożynki parafialne 2020

W niedzielę 6. września br. przeżywaliśmy nasze parafialne dożynki. Uroczysta Msza św. dzięczynna została odprawiona o godz. 11.00. Dziękowaliśmy w niej za udane żniwa i wszystkie zebrane w tym roku plony ziemi. Podziękowaliśmy także Bogu za błogosławieństwo dla pracy rolników i wszystkich trudzących się na polach i w ogrodach. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystej sumie: pocztom sztandarowym, orkiestrze parafialnej oraz scholi liturgicznej.

Dziękujemy także parianom z ulicy Lublinieckiej, Leśnej, Kolonii i Polnej za piękny wystrój naszego kościoła. W przyszłym roku prosimy o tę posługę parafian z ul. Kolejowej.

Oto krótka dokumentacja fotograficzna przygotowanego wystroju:

Poświęcenie kapliczki ku czci Niepokalnego Serca NMP

W sobotę 5 września br., a więc I Sobotę miesiąca, po Mszy św. porannej, została poświęcona kapliczka ku czci Niepokalnego Serca NMP usytuowana w ogrodzie Państwa Teresy i Franciszka Danysz na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Zachodniej. W obrzędzie poświęcenia uczestniczyło kiladziesiąt osób, które wcześniej uczestniczyły we Mszy św. w intencji Róż różańcowych. Kapliczka stanęła w tym miejscu by upamiętnić dawną kaplicznę znajdującą się w tym rejonie naszej parafii.

Dziękujmy p. Bernadecie Danysz oraz wszystkim, którzy zatroszczyli się o przywrócenie kapliczki, która niech będzie wyrazem naszej pobożności. Pamiętajmy też, abyśmy mijając ją oddawali chwałę Bogu przez nak krzyża świętego.

Przyjęcie do Szkaplerza świętego, 16 lipca br.

W czwartek 16 lipca br. jako parafia przeżywaliśmy święto patronalne Matki Bożej Szkaplerznej. Od nadawniejszych czasów patronuje Ona mieszkańcom Rusinowic. Z tej okazji gościliśmy w naszej parafii O. Marka Ślezianka OCD, Karmelitę z klasztoru w Przemyślu, który głosił Słowo Boże i przewodniczył sumie oraz wprowadził osoby chętne do wspólnoty Szkaplerza Świętego. W sumie Szkaplerz przyjęło 82 osoby. Cieszy się tym faktem, że tyle osób wybrało swoją przyszłość w szczególnym zjednoczeniu z Matką Najświętszą.

Autorem fotografii jest Damian Partkitny

 

 

Uroczystość prymicji kapłańskich O. Zbigniewa Halemby OMI

W niedzielę 14 czerwca br. odbyły się pierwsze w historii Rusinowic prymicje kapłańskie O. Zbigniewa Halemby, misjonarza Oblata Maryi Niepokalanej. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.30 przyjęciem błogosławieństwa rodziców w domu rodzinnym. W procesji Prymicjant został przyprowadzony do kościoła parafialnego, gdzie o godz. 11.00 odprawiona została Msza święta prymicyjna. Kandzieją prymicyjnym był ks. dyr. Kazimierz Tomasiak.

Dokumentacja fotograficzna znajduje się w "Galerii":

Fotografie cz. 1 - dom rodzinny i procesja do kościoła

Fotografie cz. 2 - kościół parafialny - Msza św. prymicyjna

Fotografie cz. 3 - uroczystość rodzinna w Kokotku

Z okazji prymicji O. Zbigniewa Halemby OMI parafianie przygotowali ponad 30 metrowy dywan z sypanych kwiatów po którym przeszedł Prymicjant w drodze z domu rodzinnego do kościoła. Była to niezwykle mistera praca, która wymagała w wielogodzionnej pracy kilknastu osób. Oto niektóre fotografie z etapów tworzenia dywanu.