Z okazji wspomnienia św. Cecylii, która jest patronką muzyków koscielnych, serdecznie zapraszamy parafian do modlitwy w intencji muzyków naszej parafii oraz do udziału w koncertach muzycznych.

Oto ich program:

Niedziela 18 listopada br., godz. 14.30 - koncert w wykonaniu muzyków naszej parafii.

Niedziela 25 listoapda br., godz. 16.30 - koncert organowy z okazji 10 rocznicy poświęcenia organów w wykonaniu p. Bogdana Stępnia, organisty katedry gliwickiej.

Program koncertu:

Johann Sebastian Bach (1685‒1750)

Preludium i fuga D-dur BWV 532

 

Mieczysław Surzyński (1866‒1924)

Elegia op. 30

 

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809‒1847)

VI Sonata organowa d-moll op. 65 nr 6

Choral mit Variationen

Allegro molto

Fuga

Finale [Andante]

 

Bogdan Stępień (1982)

Suita na tematy polskich pieśni kościelnych (improwizacja)

Preludium „Bogurodzica”

Chorał „Kto się w opiekę”

Marsz symfoniczny „Nie rzucim Chryste”

Toccata „Boże, coś Polskę”

 

BOGDAN STĘPIEŃ

Pochodzi z Opoczna, gdzie rozpoczynał swoją edukację muzyczną. W latach 1994-2006 był organistą kolejno dwóch opoczyńskich Parafii – najpierw Podwyższenia Krzyża Świętego, a od r. 2001 kolegiaty p.w. Św. Bartłomieja. Absolwent Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego w Łodzi oraz Instytutu Muzykologii KUL w klasie organów specjalnych dr Jadwigi Kowalskiej. Absolwent studiów I stopnia Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie organów dra hab. Piotra Rojka. Uczestnik wielu kursów interpretacji muzyki organowej. Od października 2006 r. główny organista katedry pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Członek Diecezjalnej Komisji Odbioru Organów oraz wykładowca Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia w Gliwicach. Współpracuje z Chórem Katedralnym, z gliwickimi chórami połączonymi oraz z Polską Federacją Pueri Cantores. Owocem tej współpracy są 4 płyty CD wydane z jego udziałem. Członek Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. Autor wielu melodii liturgicznych i publikowanych w różnych źródłach opracowań harmonicznych. Bierze udział w licznych pracach redakcyjnych współcześnie wydawanych pomocy muzyczno-liturgicznych, takich jak: trzytomowy Chorał Droga do nieba, śpiewnik i autorska harmonizacja Psallite Domino Sapienter, Wybrane hymny na Jutrznię i Nieszpory, Fatimskiej Pani, Zwycięzca śmierci.